Czeneling jest naturalną formą komunikowania się człowieka z istotami anielskimi, duchami natury, nie fizycznymi bytami, oraz nawet z zwierzętami i zwierzątkami domowymi. Czeneling jest bardzo podobny do tłumaczenia językowego, czy interpretacji. Osoby czenelujące pozwalają sobie na odczuwanie nie werbalnej komunikacji od innej istoty i następnie przekładają to na ludzkie słowa. 

Czeneler może wybrać kogo, lub co chce czenelować. Tak długo jak obie strony są zainteresowane komunikacją, jest wytwarzane połączenie i przekaz może się zacząć. Dla przykładu, wielu ludzi czeneluje Archanioła Michała. jeśli On przyzwoli na połączenie z czenelującym, zaczyna się przesył nie werbalnej informacji, będąca przysłowiowym uczuciem. Czeneler otrzymuje wtedy wiązkę wysoko odczuwalnych uczuć, które potem przekształca na ludzkie słowa. 

Jak Czeneluje Geoff 

Gdy Geoff czeneluje  Adamusa Saint-Germaina, jego oczy są szeroko otwarte, oraz porusza sie po całym pokoju. Głos Adamusa brzmi całkiem podobnie do jego własnego głosu. Jego ciało się nie wykrzywia, ani nie wykręca, lecz jest znany z tego że się trochę wykrzywia gdy się łączy z Adamusem, ponieważ jego energia jest bardzo mocna. Niektórzy ludzie mówią, iż widzą różnice w jego oczach podczas i zaraz po skończeniu przekazu, zmieniają się w jasno niebieskie i mają intensywniejszy blask. Geoff jest w pełni świadomy podczas czenerlowania i potrafi też w czasie obecnym prowadzić rozmowę z Adamusem na innym poziomie w czasie prezentowania przekazu dla publiczności. Jest doskonałym przykładem wewnętrznego wymiaru wielozadaniowości.  

Linda wykonuje kilkominutową sesje oddychania z publicznością, by wszystkie energie się zespoiły. Właściwie mówiąc to podczas czenerlingów Karmazynowego Koła jest prezentowana i przekazywana energia wszystkich osób będących obecnych podczas wydarzenia, w tym Adamusa, Geoffa i Lindy, jak tez osób będących obecnych za pośrednictwem internetu. Zwiemy to Shoudem. W prostocie oznacza to, iż wszyscy jesteśmy częścią tego przekazu jak i obecnym światłem. Gdy Adamus zaczyna, to najpierw kładzie swe anielskie ręce na każdym obecnym i po czym poprzez Geoffa przekazuje informacje, które są odbiciem całej zgromadzonej widowni. Zdolności Adamusa są wstanie dotknąć wewnętrznych uczuć każdego uczucia, a te uczucia to właśnie jest ta paczka informacji. Umiejętności Geoffa pozwalają przetłumaczyć te wszystkie wewnętrzne uczucia od każdego obecnego na zgromadzeniu, poprzez słowa i ruch ciałem.

Geoff także czenelował inne istoty, lecz preferuje by się kontaktować tylko z Adamusem i Kuthumi lal Singh, ponieważ z uwagi na wysoki poziom ich wspólnej integracji, oraz poprzez fakt iż są Oni Wzniesionymi Mistrzami i spędzili wiele żyć wcielonych w ludzkim doświadczeniu. Oni byli tu, robili to wszystko co my, oraz posiadają przeogromne zrozumienie dla ludzkiej podróży na Ziemi. Geoff nie chce czenelować obcych tożsamości (istot z innych fizycznych planet), czy też istot z wymiaru okołoziemskiego (duchów), gdyż posiadają one ukryte zamiary i zawsze chcą się karmić energią widowni.  

Błędne Koncepcje Na Temat Czenelingu 

Przeciwnie do wielu popularnych przekonań, istoty właściwie nie używają ludzkiego języka, ponieważ jest zazwyczaj niezdarny i niekompletny, oraz nie odzwierciedla całości tego co chciały by przekazać, a to dlatego iż ludzki umysł nie zrozumie tego czego nie zna. Dlatego też większa część ich wiadomości jest przekształcona w wspaniale powiązane serie zmysłowych uczuć. 

Kolejną popularną błędną koncepcją jest to, iż czenelujący musi wejść w głęboki trans, lub poddać ciało, albo umysł tej istocie. W rzeczywistości, istota nie musi wchodzić w ciało, czy umysł  czenelera. Faktycznie może znajdować się miliony lat świetlnych, lub w innym wymiarze od czenelującego. Jednakże czeneling jest bardzo podobny do innych form komunikacji - werbalnej komunikacji, mowy ciała, połączeń telepatycznych, sztuki i wielu innych - która wyraża przesłanie będące przedmiotem do zrozumienia dla odbiorcy. Obecnie najbardziej znani czenelerzy pozostają świadomi siebie i aktywności, która się odbywa w pomieszczeniu, oraz w tym samym czasie koncentrują swoje zmysły i uwagę na istocie, którą czenelują. Współczesny czeneler na ogół nie opuszcza swego ciała, czy poddaje swój umysł podczas procesu komunikacji.

Niektórzy ludzie boją się czenelingu ponieważ nie rozumieją tego procesu. Uważają iż negatywne, czy ciemne istoty mogą wejść bez pozwolenia. A nie o to w tym chodzi. Czeneler zawsze otrzymuje wybór kogo, czy co chce czenelować, dokładnie tak jak jest z wyborem jakiego chcemy mieć przyjaciela, czy biznesowego partnera. Czeneler może zażądać podanie imienia, czy pochodzenia, każdego bytu, czy anielskiej istoty, która chce się skomunikować z nim. Doświadczeni czeneleży doskonale rozumieją to, iż tylko dlatego, że jakaś istota pragnie się skomunikować, to nie oznacza iż jest ona oświecona. Czeneler powinien rozeznać dla siebie poziom oświecenia istoty, jak też jakość przekazywanych przez nią informacji. Niektóre istoty tylko chcą sobie pogawędzić, inne mogą mieć swoje ukryte zamiary; oraz jest wiele istot, które mają pragnienie by zapewnić duchowe przewodnictwo, jak i konsultacje. 

Czenelowanie Zwierząt Domowych

Czenelowanie zwierząt domowych jest jedną z najłatwiejszych form tej sztuki. Zwierzaki, oczywiście, nie używają ludzkiego języka, jednak maja silną potrzebę do komunikowania się z ludźmi. Po prostu puść przekonanie, iż usłyszysz słowa i pozwól sobie "poczuć" swoje zwierzątko. Jak tylko otworzysz siebie na te uczucia, wtedy umysł w naturalny sposób zacznie odbierać proste słowa, albo zestaw uczuć tak, że ludzka świadomość będzie miała większe zrozumienie ich komunikacji. 

Jeśli chcesz się skomunikować z swym zwierzątkami, porzuć potrzebę używania słów. Zamiast tego, pozwól swym uczuciom się otworzyć i popłynąć do swego zwierzątka. W wczesnych fazach pracy z tym rodzajem komunikacji, pomocnym może być wyobrażenie sobie obrazu, lub wizualizacja tego gdy się komunikujesz z swym zwierzątkiem. Gdy staniesz się bardziej pewny i biegły w tym rodzaju komunikacji, informacja popłynie szybciej i prościej, oraz nie będziesz potrzebował już więcej używać obrazów. 

Wnikliwość

Zawsze bądź wnikliwy zanim zaczniesz czenelować, oraz przed każdą werbalną, bądź niewerbalną komunikacją. Gdy słuchasz nie fizycznej istoty prezentowanych poprzez  ludzkiego czenelera, zapytaj siebie, czy energie są właściwe dla ciebie, czy wiadomości w niej zawarte cię czymś zainspirują, czy wiadomość pochodzi z inteligentnej wyższej świadomości i czy istota rozumie co to znaczy być człowiekiem i czym jest podróż ludzka. Bądź szczególnie wnikliwy gdy czeneling pochodzi od istot z obcych cywilizacji, gdyż bardzo często są to isyoty okołoziemskie "duchy", które się podają za "super mocnych" kosmitów. Tak jak Adamus ma w zwyczaju mówić: :Nie ma wspanialszej istot w wszechświecie, niż człowiek."